Nie taki wilk (do mięsa) straszny, jak go malują!

Osoby, które nie są zaznajomione z nazwami urządzeń gastronomicznych, mogły nie słyszeć nigdy o sprzęcie takim, jak wilk do mięsa. Nazwa ta, chociaż brzmi trochę strasznie, jest dość adekwatna do względem funkcjonalności takiego wyposażenia (w końcu, prawdziwe wilki radzą sobie z surowym mięsem całkiem nieźle, prawda?). Czym zatem jest tytułowy wilk do mięsa, jak działa i w jaki sposób wykorzystuje się go w profesjonalnej gastronomii?

Gastronomiczny wilk do mięsa – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest gastronomiczny wilk do mięsa? To specjalistyczne urządzenie, które, przede wszystkim, przeznaczone jest do wydajnego mielenia mięsa – i to każdego rodzaju oraz, nierzadko, w dużej ilości. O ile w warunkach domowych ręczna lub nawet elektryczna maszynka do mięsa spokojnie powinna radzić sobie z codziennym przygotowywaniem mielonej łopatki na kotlety, o tyle w warunkach profesjonalnych, panujących w kuchniach gastronomicznych, korzystanie z niej byłoby zbyt czasochłonne i niezbyt wydajne. Właśnie dlatego, do użytku bardziej przemysłowego, powstał wilk do mięsa. To urządzenie mogące jednorazowo zmielić od kilku, do nawet kilkuset kilogramów mięsa na godzinę. Co więcej, w przypadku takiego sprzętu, jak wilki do mięsa, mowa jest nie tylko o świeżych, zatem stosunkowo miękkich produktach, ale też o składnikach mrożonych. Wykorzystując gastronomiczne maszynki tego typu można, bez czekania na rozmrożenie, natychmiast mielić także mięso wyjęte prosto z zamrażarki.

Jak działa wilk do mielenia mięsa?

W wilkach do mięsa przeznaczonych typowo do użytku przemysłowego lub profesjonalnego w gastronomii, wykorzystuje się sprawne, ostre, bardzo stabilne ostrza tnące (noże), które są w stanie poradzić sobie nie tylko z zamrożonym mięsem, ale też, zwyczajnie, z jego dużymi kawałkami. System ślimakowy „wciąga” wrzuconą porcję automatycznie – nie zachodzi zatem konieczność ciągłego dopychania jej za pomocą popychacza. Samo urządzenie składa się zresztą z kilku elementów. Najważniejszym jest silnik, który napędza urządzenie do wydajnego mielenia mięsa, jednak warto wspomnieć także o takich częściach, jak gardziel (przez którą wpadają porcje mięsa), sitko przepuszczające przemielone składniki czy tacka, na którą podawane są przemielone produkty. A w samym wnętrzu kryje się, oczywiście, nóż. W przypadku obróbki mięsa zachowanie sterylności jest bardzo ważne – ze względu na dość skomplikowaną konstrukcję wilka zachodzi zatem konieczność dostosowania jej do wymogów higienicznych panujących w gastronomii. Właśnie dlatego wilk do mięsa jest w dużej mierze sprzętem rozkładanym – możliwe jest odłączenie poszczególnych elementów tak, by łatwo dało się je umyć i usunąć wszelkie pozostałości mięsa.

Dlaczego warto korzystać z wilka do mięsa w profesjonalnej kuchni?

Korzystanie z wilka do mięsa to niemal standard w każdej profesjonalnej kuchni – tego rodzaju urządzenia stosowane są w restauracjach (także hotelowych), w barach czy coraz popularniejszych obecnie burgerowniach. Wszystko ze względu na szereg zalet wynikających ze stosowania takiego rozwiązania. Nowoczesny wilk do mielenia mięsa jest bardzo wydajny i wytrzymały. W przeciągu kilku minut jest w stanie efektywnie przygotować dużą porcję składników, do tego, dzięki odpowiedniej budowie, jest bezpieczny dla użytkownika.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *